Turistické oblasti v České republice

Beskydy - Valašsko

Nejvýchodněji položený region naší země je pro svou osobitost bezesporu jeden z nejzajímavějších.

Brno a okolí

Kolem Brna lákadel spousta. A nesmíme pominout ani samotnou moravskou metropoli. Na výlet ale můžete vyrazit do nejvýchodnějších svahů českomoravské vrchoviny, do Vysočiny drahanské, na koupaliště v Bystrci nebo do železonosných hor s prastarými hutěmi poblíž Vyškova. Na jih od Brna vás čeká pradávný benediktinský Rajhrad a spoustu dalších výletů jistě objevíte a napíšete na krásné Čechy sami.

České Středohoří a Žatecko

České středohoří je magická krajina. Prudce se zvedající sopečné kužele uložené mezi prastarou českou rovinu a hradbu Krušných hor, místo mnoha tajemných jevů a zákoutí. Přilehlé Žatecko mu dodává na kráse tím, jak je úžasně jiné: oblast s nejnižším úhrnem srážek u nás se – zvláště v létě – podobá spíše stepi.

České Švýcarsko

Určujícím prvkem českosaského Švýcarska území je vedle skalních měst a Pravčické brány především kaňon, kterým Labem opouští území naší vlasti – Porta Bohemica. Nad tím vším se z druhého břehu řeky nenápadně tyčí naše nejvyšší stolová hora – Děčínský sněžník, místo, kde u nás v roce 1936 bylo poprvé zachyceno televizní vysílaní. Celý kraj je neobyčejně pestrý a skýtá nepřeberné množství výletů, vyhlídek, horolezeckých a cyklistických terénů i jedinečných přírodních zákoutí a malebných skupinek lidové architektury - např. v Jetřichovicích a Krásné Lípě, nemluvě o bohatství barokní architektury uložené v nesčetných kostelíkách i větších chrámech.

Českolipsko

Českolipsko je podivuhodný kraj. Tvoří přechod od krajinně mírných Středních Čech s pásmem prastarých koupacích rybníků sahajících od Doks a Máchova jezera až po rybníky u Úštěka, na svém severním okraji sahá za Českou Lípou, která se skví novou krásou a stojí za prohlídku, k prosluněným jižním svahům Lužických hor. Tato krajina je archetypem dávné barokní krajiny, jejíž stopy již nacházíme bohužel jen v Zákupech a dalších místech slavné barokní minulosti.

Českomoravské pomezí

Českomoravské pomezí plynule navazuje na Hlinecko. Nudit se tu určitě nebudete. Kraj oplývá neobyčejně krásnými městy s vybranou převládající renesanční (Litomyšl) a barokní (Moravská Třebová) architekturou. Nakonec ani samotné Svitavy či Vysoké Mýto nejsou k zahození. Vedle toho je zde nespočet malých městeček a vísek s typickou roubenou lidovou architekturou. A pokud by vám nestačily tradiční památky, můžete se od Moravské Třebové až po Brno projít po rozestavěné dálnici ze 40. let 20. stol.

Český les

Český les patří k nejřidčeji osídleným, ale nejkrásnějším oblastem naší vlasti. Kraji kdysi omotanému ostnatým drátem dnes vévodí rozhledny a vrací se do něj normální život.

Český ráj

Český ráj je především rájem turistickým. Jakoby se zde nacházela sama kvintesence krásných Čech. Můžete si vybrat, ze kterého konce chcete začít: lákají vás především nezvyklé přírodní útvary? Pak jsou zde Drábské světničky či tajemný Kozákov. U Lomnice nad Popelkou dnes stále ještě naleznete na poli nejeden úlomek překrásného českého granátu (ovšem zabaleného v nevzhledné pecce). Nebo snad dáváte přednost hradům: Trosky, Valečov, Frýdštejn, Kost – není to snad dost? Nebo raději nějaký ten noblesní zámek? Čeká na vás úplně kulatý Humprecht či krásná Hrubá Skála. Nebo je vám blíž lidová architektura? Rovensko pod Troskami či Dlaskův statek vás uvítají s otevřenou náručí. Nebo si podrobně prohlédněte perly celého kraje v podobě valdštejnského Jičína či odlehlejšího Maloskalska.

Chrudimsko - Hlinecko

Oblast Chrudimska - Hlinecka se ocitá v malebném klínu dvou pahorkatin. Železné hory a Žďárské vrchy v sobě ukrývají přírodní čistotu v samotném srdci Čech nevídanou.

Hradecko

Přívětivá krajina Hradecka protkaná pozvolna meandrující řekou a příjemnými starými městy přímo zve k výletům, zvláště těm cyklo. Můžete navštívit samotný Hradec králové, ale i zámek v Nechanicích či Nový Bydžova založený podle ideální osnovy římských měst nebo se vypravit do Třebechovic po Orebem podívat se na vyhlášený betlém.

Jeseníky - západ

Západní část Jeseníků je asi zabydlenější než ta východní. Přirozenými centry jsou Šumperk a Jeseník a mezi nimi ležící lyžařský areál Červenohorského sedla. Dále na sever pak pokračuje oblastí Rychlebských hor, kde si užijete klidu a samoty jako málokde jinde v naší krásné vlasti. Vydejte se do rozlehlých jesenických lesů nebo prozkoumejte odlehlý Javorník. A potom o svých výletech nezapomeňte napsat na krásné Čechy.

Jesníky - východ

Jeseníky – nebo také Hrubý Jeseník, abychom jej odlišili od Nízkého – se nacházejí na severním okraji Moravy a české části Slezska. V Jeseníkách najdeme pohoří Hrubý Jeseník a přilehlé části Hanušovické a Zlatohorské vrchoviny. Hrubý Jeseník a Rychlebské hory přesahují nadmořskou výšku 1000 m. Ve východní části Hrubého Jeseníku se nachází i nejvyšší hora Moravy a Slezska - Praděd. Jeseníky, to je především lyžování a dlouhé horské túry. Tato snad průmyslem nejnezasaženější a nejrozsáhlejší přírodní oblast u nás stojí za delší návštěvu. V zimě se vyřádíte na Ramzové, Červenohorském sedle či Pradědu, v létě pak můžete vyrazit do Karlovy Studánky, na Petrovy kameny a přehradu na kopci Stráně či do známých lázní Jeseník a Lipová. A pro milovníky klidu jsou tu zastrčené kouty jako Javorník, Osoblaha či Zlaté Hory s jejich doslova z popela povstavším poutním místem.

Jizerské hory

Jizerské hory, které leží na pomezí severních Čech a jižního Polska, jsou rájem lyžařů. Dobře dostupné, s mnoha vybavenými lyžařskými středisky, např. na Ještědu, v Bedřichově či Tanvaldském Špičáku. Ať raději sjezdujete či běžkujete, sami či ve skupinách, v Jizerkách si přijdete na své (třebas na Jizerské padesátce). Jméno získaly podle řeky Jizery, která pramení na svahu nejvyššího hory české části pohoří, hoře Smrk. Nejvyšší horou Jizerských hor je Vysoká Kopa, která leží už na území Polska.

Jižní Čechy

Jižní Čechy po staletí spravované v souladu s přírodou překvapí svou krásou každého. Kdo přijede za památkami, pochopí, jak osvícené a bohaté musely být šlechtici, kteří je zbudovali, a jak vynikající umělci a řemeslníci zde působili. Výsledkem jejich snah jsou starobylá města plná života , majestátní kostely, zasněné zámky, zadumané kláštery, památky lidové architektury, zajímavé technické památky, mezi nimi na prvním místě důmyslný systém rybníků.

Kladské pomezí

Kladské pomezí je malým, ale o to exponovanějším územím, o něž se v minulosti vedla nejedna bitva. Původně i samotné Kladsko, které dnes leží v Polsku, patřilo do Čech, a na městečku je to dodnes vidět, ale ve válkách o rakouské dědictví o něj Marie Terezie přišla. Nicméně i zbytkem Kladska šly dějiny. Naposled při budování mohutných obranných betonových pevností na hranici Československa s tehdejším hitlerovským Německem v druhé polovině 30. let. průsmyk za Náchodem je totiž jedním z mala míst, kudy lze do Čech chráněných hradbou severních hor proniknout.

Králický Sněžník

Vetknut mezi Orlické hory a Jeseníky tyčí se Králický sněžník jako majestátná stráž naší severní hranice. je naším nejmenším pohořím. Celé vrcholové partie jsou národní přírodní rezervací. Nadechněte se tak čerstvého vzduchu, jaký je u nás málokdy, vyražte na náročnou túru nebo v zimě na lyže, ubytujte se v romantické roubence nebo se vypravte na obhlídku pohraničních pevností.

Krkonoše a Podkrkonoší

Pro své krásy a sněhové podmínky se Krkonoše staly jedním z nejvyhledávanějších rekreačních míst u nás. V letním období vede pěší a cykloturistika. V zimě Krkonoše nabízejí ideální podmínky pro lyžování. V Krkonoších je mnoho lyžařských středisek se skvěle upravenými lyžařskými vleky a sjezdovkami, ale i kilometry a kilometry běžeckých tras. Porozhlédněte se, co z Krkonoš vám nabízejí Krásné Čechy: u vstupu do samých Krkonoš hrad a městečko Pecku, mnohá poutní místa, Novou Paku, Trutnov, přírodní památky jako Albeřické jeskyně či lyžování v Herlíkovicích. Nezapomeňte si prohlédnout ani půvabná krkonošská městečka jako třeba Vrchlabí.

Kroměřížsko

Kroměříž patří k jedněm z našich nejkulturnějších měst, ne nadarmo byla přezdívána Hanácké Athény. Nahlédněte ale i do okolí, kterému dominuje příroda a poutní místo Sv. Hostýn nad Bystřicí pod Hostýnem s výrobou světoznámého nábytku firmy Ton, dříve Thonet.

Krušné hory a Podkrušnohoří

V Krušnohoří najdete kouzelná místa. Horský hřeben strmě se zvedající z údolí Ohře přechází do náhorní plošiny táhnoucí se až do Němec. Podivuhodně nedotčená příroda, drobná městečka a obce kontrastují s jizvami v podobě průmyslových areálů a dolů.

Moravský kras a okolí

Moravský kras nejsou jen punkevní jeskyně, Macocha a vše, co k tomu patří. Vlídný raj obsahuje řadu další nenápadných krás, které stojí za vidění. Renesanční zámek v Blansku, zámky v Lysicích, Kunštátu, Letovicích a Rájci nad Svitavou, Santiniho barokní poutní kostel ve Křtinách a poutní místo ve Sloupu.

Opavské Slezsko

Opava je dávné kulturní centrum Slezska a na její architektuře i kulturním životě je to vidět dodnes. Ale i okolí najdete neskutečné perly: zámek Hradec nad Moravicí, cihlové kostely, které jinde v Čechách ani na Moravě prakticky nejsou. Samostatným krásným turistickým zážitkem je putování podél řeky Moravice, která nezregulovaná – jako jedna z mála český řek –protéká krásnou, často nedotčenou přírodou. Pramení na úbočí Pradědu, kousek od Karlovy Studánky a svými vodami napájí dvě velké přehrady, Slezskou Hartu a Kružberk, poté již krásně meandruje směrem do Slezska, kolem Hradce nad Moravicí, a složitým systémem ramen se pod Opavou vlévá do řeky Opavy.

Orlické hory a Podorlicko

Orlické hory se táhnou mezi Kladským pomezím a Jeseníky podél naší hranice s Polskem, tedy asi mezi Náchodem a Králíky. Do nitra Čech se sklánějí pozvolna a přecházejí do členitého podhůří. Průměrná nadmořská výška je necelých 800 m. n . m., což z orlických hor činí ideální terén pro dlouhé horské túry pro všechny druhy turistů, i těch méně zdatných. Nejvyšší horou je Velká Deštná. Celé pohoří je protkáno malými městečky, drobnými vesničkami s typickou černobílou roubenou lidovou architekturou, ale i pásem pohraničních pevností a pevnůstek z 30. let 20. stol. není nouze o rozhledny, cyklotrasy, elegantní zámky – například Častolovice, Rychnov nad Kněžnou či Opočno – mocné hrady – Potštejn nebo Žampach – a různorodé kulturní památky a události – Jiráskův Hronov či muzeum unikátní paličkované krajky ve Vamberku.

Ostravsko

Ostravsko prakticky celé zaujímá Ostrava. Je napůl v Čechách napůl ve Slezsku. Hranice mezi Moravou a Slezskem probíhá ještě na našem území. Celek má však zvláštní kouzlo, neboť obsahuje dva velmi ostré kontrasty. Prvním kontrastem je protiklad hornatých Beskyd či Jeseníků s rovinami, které uhánějí až k polskému moři, druhým kontrastem je kontrast velkých průmyslových areálů kolem Ostravy a hluboký klid přírody u Jablunkova či Hradce nad Moravicí.

Pálava a Lednicko-Valtický areál

Tato oblast sdružuje tolik jedinečných památek, že by to vydalo na památky jednoho celého samostatného státu: Pálava se stepní krajinou a Dívčími hrady na vrcholu, archeologická naleziště kolem Věstonic pod ní, blízký Mikulov s vinicemi a bezpočtem památek, ať už Dietrichsteinskou hrobkou nebo rozsáhlým zachovalým židovským ghettem a vzácným hřbitovem, nedaleký unikátní Lednicko-valtický areál s jedinečným skleníkem, kulturní krajina chráněná UNESCO. To vše ideálně na kole na jaře, v létě či na podzim.

Pardubicko

Pardubice se vždy honosily renesanční pernštejnskou tradicí a díky ní dodnes stojí za návštěvu. Terény kolem Labe jsou rovinaté a tak můžete vše absolvovat pohodlně na kolem, ale i na in-linech. Vyhlášená je i Velká pardubická, přehlídka ušlechtilých koní a jejich výletů. A okolí Pardubic skýtá klidnou krajinu jako stvořenou k nedělnímu výletu. Podívejte se třebas na Kunětickou Horu.

Plzeňsko

Plzeňsko se díky své jedinečné poloze v povodí čtyř stékajících se řek stalo křižovatkou historických cest. Centrem oblasti je Plzeň, která získala světovou proslulost především díky produkci Měšťanského pivovaru, dnešního Plzeňského Prazdroje.

Poodří - Moravské Kravařsko

Tento region naší vlasti zabírá z větší části Vojenský výcvikový prostor Libavá s Městem Libavá. Vznik vojenského újezdu po roce 1945 byl umožněn kompeltním odsunem německého obyvatelstva, které v tomto regionu mělo před válkou většinu. Dnes už vojáci moc necvičí a vojenský prostor bývá několikrát do roka otevřen pro veřejnost. Doporučujeme vyrazit do hlubokých lesů nechtěně vzniklé přírodní rezervace. Přitom můžete navštívit starobylá městečka v kraji jako jsou Odry, Fulnek či Bílovec. Jejich německý ráz ještě není setřen.

Praha

Nejkrásnější město v Evropě, zcestovalejší říkají, že na světě. I když jste v Praze třebas už mnohokrát byli nebo zde i žijete, vždy dokáže něčím překvapit. Podívejte se, co pro vás z našeho největšího města vybrali naši cestovatelé, zvláště pak v sekci výlety na kole.

Slovácko

Slovácko zanechalo svůj otisk v mnoha duších. Jedinečná kultura této oblasti, snad nejvýrazněji dochovaná folklorní oblast, přívětivý kraj a milí lidé dělají z tohoto místa jedinečný turistický zážitek. Oblast je tak rozsáhlá, že zde můžete strávit třebas celé prázdniny: památky na Velkomoravskou říší kolem Uherského Hradiště, staroslavný Velehrad, lužní lesy kolem Břeclavi, výlety do Bílých Karpat. Jeden z nejjižnějších a nejteplejších krajů naší vlasti vás volá.

Střední Čechy - jih

Jih středních Čech se pyšní půvabným Povltavím, typickou českou krajinou, ale romantickými osadami na Sázavě. Vypravit se můžete na mýtický Blaník nebo se svézt posázavským pacifikem. A míst ke koupání je tu habaděj.

Střední Čechy - severovýchod - Polabí

Severovýchod Středních Čech patří díky svým příznivým přírodním a klimatickým podmínkám k nejdéle osídlenému území v našich zemích. Široká labská niva již od pradávna poskytovala obživu dávným lovcům, sběračům a zemědělcům. Zde také leží prapočátky českého státu, pradávná hradiště Mělník (Pšovka) a Nymburk, přičemž jméno města Kolína sahá prokazatelně až do římských dob. Celá krajina je tak poseta prastarými kostelíky (třebas ve Vyšehořovicích nebo v Tismicích) a skýtá tak nejeden tip na kvalitní výlet.

Střední Čechy - západ

Krajina na západ od Prahy má své neopakovatelné kouzlo přechodu prastarých geologických vrstev na sever od Prahy do pásma hlubokých lesů, třeba těch křivoklátských. Prozkoumat ale můžete i stará krásná česká mesta jako Beroun nebo Rakovník či ztéci tajemné Brdy. Cílů na výlety pěší i na kole je zde víc než dost.

Střední Morava

Střední Morava patří k jedněm z nepestřejších krajů naší vlasti. Kraluje jí staroslavný či staroslavná (podle toho, odkud jste) Olomouc s bezpočtem památek s katedrálou sv. Víta a Sv. kopečkem v čele. Ani bizarně utvářený Prostějov není k zahození. Za pozornost stojí i blízký hrad Bouzov, lužní lesy Litovelského Pomoraví či pozvolna se k Olomouci sklánějící svahy Nízkého Jeseníku se zajímavými malými městečka jako Šternberk, Odry či Potštát, kde ještě cítíme ducha německého obyvatelstva. Opravdové turisty pak zlákají Rešovské skály s vodopády či překrásné lezecké terény Kružberských skal.

Šumava

Šumava tvoří hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Na německé straně hranic Šumava klesá výraznými svahy, na české straně spíše pozvolna přechází do šumavského podhůří. Nad rozsáhlé ploché šumavské náhorní pláně ční jako strážci hranice hlavní šumavské vrcholy: nejvyšší Velký Javor na bavorské straně, nejvyšším českým vrcholem je Plechý. Šumava nabízí nepřeberné možnosti letní i zimní rekreace především na Špičáckém sedle, Zadově, Churáňově a Antýglu. V létě zas můžete vyrazit na Lipno, ať už za vodními sporty nebo na kolo. A blízký Český Krumlov patří k perlám naší renesanční architektury. nebo si odskočte na pašijové hry do Hořic na Šumavě.

Těšínské Slezsko

Těšínské Slezsko zažilo nejeden historický zvrat. Symbolem těchto změn jako by bylo samo město Český Těšín, který pohraniční řeka Olza rozděluje na města dvě: Těšín český a polský. Poslední dobou se staré rány hojí a Český Těšín se stává svébytným kulturním centrem.

Valašsko

Kopcovité Valašsko s "hlavním městem" Vsetínem patří u nás k turisticky nejvyhledávanějším oblastem. Kopcovitý kraj s čistou přírodou a vysokými vrcholy na česko-slovenské hranici přímo láká k výletům i prázdninovým pobytům.

Vysočina

Území Vysočiny spojuje úrodnou Moravu s krásným kopcovitým reliéfem Čech. Potkávají se zde vrcholy Žďárských vrchů a Železných hor s Národním parkem Podyjí.

Západočeské lázně

Nejzápadnější kraj naší vlasti je zmítán kontrasty: překrásné lázně a hluboké opuštěné lesy. Nádherně opravená města a zapomenuté rozpadající se vesničky.

Zlínsko a Luhačovicko

Byli jste už ve Zlíně? Středisko moderní funkcionalistické architektury i dnes stojí na návštěvu a okolí Valašsko taktéž. Vyražte na výlet do okolních kopců nebo se podívejte do krásných lázní Luhačovic, také perly moderní české architektury, byť leckdy v tradičním lidovém hávu. Nechte se Zlínskem překvapit.

Znojemsko a Podyjí

Znojemsko je pradávnou kulturní krajinou. Starobylé Znojmo na strategické stezce z Čech do Rakous si dodnes zachovala jedinečnou nezaměnitelnou atmosféru provinčního centra. A což teprve přilehlý Národní park Podyjí s jedinečným líbezným kaňonem řeky Dyje, který si můžete užít jak v plavkách, tak na lodi tak na kole a s lehkostí putovat mezi Čechami a Rakouskem. Neváhejte a užijte si léto na jihu českomoravského pomezí, je nezapomenutelné.
 
 
 

© 2024 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]