Českomoravské pomezí

Českomoravské pomezí plynule navazuje na Hlinecko. Nudit se tu určitě nebudete. Kraj oplývá neobyčejně krásnými městy s vybranou převládající renesanční (Litomyšl) a barokní (Moravská Třebová) architekturou. Nakonec ani samotné Svitavy či Vysoké Mýto nejsou k zahození. Vedle toho je zde nespočet malých městeček a vísek s typickou roubenou lidovou architekturou. A pokud by vám nestačily tradiční památky, můžete se od Moravské Třebové až po Brno projít po rozestavěné dálnici ze 40. let 20. stol.

Polička

Město založené českým králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1265 se nachází v blízkosti zemské hranice Čech a Moravy v kotlině při Bílém potoku asi 17 km západně od Svitav. Historické jádro je městskou památkovou zónou.

28.06.2011 , Českomoravské pomezí , Městečko , Kostely

Cyklovýlet Choceň, Zámrsk, Vraclav, Vysoké Mýto

Vraclav patří k jedněm z nejstarších a nejpohnutějších míst našich dějin. Na zdejším hradišti (a na Libici) vyvraždili Přemyslovci Slavníkovce v boji o navládnu nad raně středověkými Čechami. Dnes je zde až podivuhodně mírumilovný háječek na hezkém kopečku.

17.01.2011 , Českomoravské pomezí , Na kole

Cyklovýlet Polička, hrad Svojanov a zpět

Mírně náročnější výlet na kole po krásných cestách Českomoravské vysočiny.

22.12.2010 , Českomoravské pomezí , Na kole

Cyklovýlet Litomyšl a okolí

Dnes vás vylákáme na výlet kolem krásné Litomyšle. Zdá se to jako nic, ale celkem nenajedeme úplně málo. V Litomyšli je však tolik míst, kde si lze odpočinout či se občerstvit, že se úbytku svých cyklistických sil nemusíme bát

11.11.2010 , Českomoravské pomezí , Na kole

Cyklovýlet Budislav, Toulovcovy Maštale, Proseč

Dnes se vydáme do krásné krajiny litomyšlska. Startujeme u krásného nového kostelíka a čeká nás nejedna pozoruhodná přírodní památka. Sematm absovujeme i nějaký ten brod či ostřejší výstup, ale to přece ke správné cyklistice patří.

21.10.2010 , Českomoravské pomezí , Na kole

Chrám Nalezení svatého Kříže v Litomyšli

Krásný kostel s piaristickou kolejí dohlíží na vzdělání ve svém městě již po staletí. Za slunných dnů studenti posedávají v přilehlých klášterních zahradách.

4.02.2010 , Českomoravské pomezí , Kostely

Vraclav se stínem Vršovců

Místo nesoucí stigma masového vyvraždění rodu Vršovců má též poutní tradici. Léčivý pramen dal v 18. století podnět k vystavění lázní.

12.08.2009 , Českomoravské pomezí , Kostely , Na kole

Knířov u Vysokého Mýta

K poutnímu kostelu Zvěstování Páně chodili prosit o pomoc měšťané z Vysokého Mýta. Panna Marie je podržela v těžkých chvílích moru i při požáru města.

10.08.2009 , Českomoravské pomezí , Poutní místa , Na kole

Bystré a Panna Maria Karmelská

Již po čtyři staletí putují lidé do města Bystré, aby uctili památku Panny Marie Karmelské v barokním kostele. Nenechte si ujít bohatou výzdobu s mistrovskými díly.

1.06.2009 , Českomoravské pomezí , Kostely

Kaplička Balda

Malá kaplička je posazena na Baldském vrchu poblíž obce Polička. Její výzdoba vzpomíná na objevení zlaté žíly chudým ale zbožným rolníkem.

1.06.2009 , Českomoravské pomezí , Poutní místa , Kostely

Upřesněte lokalitu

podklad mapka
 
 
 

© 2024 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]