Skoky

V lesích ukrytý barokní kostel, který přežil odřezání věží motorovou pilou. A málokdo ví, že úsloví „panenko skákavá“ pochází právě odtud.

Kostel Navštívení Panny Marie, často také nazývaný české Lurdy svým neutěšeným stavem připomíná historii zaniklé sudetské vesnice. Byl vystavěn v 1. pol. 18. stol. Johannem Schmiedem na místě kaple, která už nestačila množství přicházejících poutníků. Několikrát ročně se zde konaly poutě k zázračnému obrazu Panny Marie Pomocné. Kostel je od svého založení pod správou premonstrátů z Teplé.

Od dob reforem Josefa II. to šlo se Skoky z kopce, poutí i peněz ubývalo, byla vylidněna přilehlá obec, napuštěna přehrada a kostel chátral. V roce 2006 zloději odřezali báně na věžích. Jeden z nich při tom spadl ze střechy a jen zázrakem přežil. Jelikož ale potřeboval lékařskou pomoc, podařilo se jej vypátrat. Malá kaplička ze dřeva z ukradených bání připomíná tuto událost z historie kostela.

Dnes se dobrovolníci snaží památku udržet. V letních měsících je možno pomoci, práce je zde jako na kostele. Ti odvážnější si mohou vyzkoušet i několikadenní správcování a nocování v kostelní věži.

Kolem kostela vede tzv. Skokovská stezka. Odkrývá mnoho zajímavých míst v okolní divočině, ale je velmi snadné z ní sejít. Naštěstí jsou nové věže kostela vidět už z daleka, takže cíl své cesty nemůžete minout.

, 15.11.2011 V lokalitě Západočeské lázně a kategorii Kostely |
50°5'46.808"N, 13°5'49.625"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2023 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]