Staroboleslavské poutě

Stará Boleslav je jedním z nejstarších poutních míst v Čechách. Propojuje se zde národní úcta k českému patronu svatému Václavu s prosbou o ochranu Panny Marie.

Město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav leží 13 km od severovýchodního okraje Prahy.

V 9. století zde pod rukou svého bratra zemřel mučednickou smrtí kníže českého národa svatý Václav. Kostel svatého Kosmy a Damiána, který pamatoval tuto bratrovraždu, byl s šířící se úctou přestavěn a zasvěcen svatému Václavu. Podle legendy měl český panovník při své smrti ikonu Panny Marie, kterou dostal od své babičky Ludmily. Sluha věrný svému pánu jí zakopal na blízkém poli. Při orbě ji objevil zbožný sedlák a na místě nálezu byla postavena kaple. Roku 1617 se rozšířila pro nápor poutníků v baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Jde o jednolodní stavbu s dvěma hranolovitými věžemi zakončené cibulovitou bání. Kovový reliéf Panny Marie nese jedinečné titulování prosící o ochranu českého národa - Paladium země České. O poutní místo se starala staroboleslavská kapitula, kterou střídali redemptoristé.

Význam staroboleslavské poutní tradice si uvědomil i kardinál Miloslav Vlk, který se postaral o obnovu svatováclavských poutí. Za toto úsilí byl jmenován čestným občanem města. Na místo upozornila i nedávná návštěva papeže Benedikta XVI.

50°11'45.635"N, 14°40'34.592"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:





Fotka:

 
 
 

© 2024 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]