Kokořín

Kokořín je krásný hrad zasazený v krajině tvořené skalními útvary a lesním porostem. Je jen na vás, jestli poznáte století, ve kterém byl hrad rekonstruován.

Hrad nechal vytesat do skály Hynek Berka z Dubé ve 14. století, který mu ovšem nezůstal dlouho věrný a radši ho vyměnil za jiné panství. Od té doby se stal hrad předmětem sporů nízkých šlechtických rodů, což vedlo k jeho pustošení a chátrání, k němuž přispělo i dobytí hradu husity.

Až v 19. století upoutala zřícenina pohled romantických umělců, kteří vyburcovali velkolepou rekonstrukci. Ujal se jí novošlechtic Václav Špaček a jeho potomci. Během následujících let nebyly jen obnovovány zchátralé pozůstatky hradu, ale také stavěny nové budovy romantického rázu. Z této doby pochází tedy i veškerá výzdoba. Hrad byl rodu vrácen po dlouhodobém zabavení komunisty až roku 2006. Je ale stále otevřen veřejnosti.

Krajina kolem hradu je tvořená rozsáhlými pískovcovými útvary, které byly v minulosti útočištěm nejen šlechtických rodů, ale i potulných dobrodruhům či loupežníků.

Podle názvu hradu je odvozen také název CHKO Kokořínsko.

Více o hradu Kokořín na turistickyatlas.cz

, 27.05.2009 V lokalitě Střední Čechy - severovýchod - Polabí a kategorii Na kole | Hrady |
50°25'47.986"N, 14°34'7.194"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2024 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]