Kopec Zelená hora tyčící se nad městem Nepomuk, je znám především jako místo nálezu rukopisu zelenohorského. První historické zmínky pocházejí ze severního úpatí hory. Zde stával ve 12. století cisterciácký klášter proslulý svým bohatstvím, jež bylo trnem v oku husitům. Roku 1420 tedy využili své síly a klášter vypálili.
Z trosek klášterní budovy se mnichům podařilo zachránit to nejdůležitější, totiž milostnou sošku Panny Marie. Uschovali jí v hradní kapli na Zelené hoře. Zde podle legendy prosil svatý Vojtěch o vláhu za časů sucha a byl vyslyšen. Spolu s přestavěním hradu na zámek Šternberky vznikl také nový kostel Nanebevzetí Panny Marie, kam se uchýlila soška Panny Marie. Dlouhá cesta z kostela, přes hradní sklep, válku až do Vídně čekala sošku, když připadl areál protestantům.Po Bílé hoře chtěli Nepomučtí získat sošku zpět, ale neuspěli. Musela jim postačit kopie, kterou zhotovil Václav ze Šternberka.
Trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází po pravé straně od vstupní brány zámku. Celý areál spadl roku 1950 do rukou vojenské správy, která jej zdevastovala. Interiér kostela je používá jako výstavní síň.
Nyní zde probíhá výstava "stavby ve stavbě" od Václava Fialy.