Kryštofovo Údolí

Malebná vesnička nedaleko Liberce je známa nejen výstavou betlémů, ale i aktivním přístupem místních k jejich obci, na kterou jsou právem hrdi.

Malebná vesnička nedaleko Liberce, známá především díky výstavě betlémů. Známý je např. Jírův betlém, který je 16 m široký a figury jsou vysoké přes 2 m. Tento betlém je slavnostně otvírán vždy v sobotu před první adventní nedělí. Za zimního šera je až do 22 hodin nasvícen. Muzeum betlémů je momentálně do začátku března zavřeno, ale od 6. března bude otevřeno každou sobotu a neděli od 13 do 16 hodin. (vstupné: děti - 15,- Kč, dospělí - 50,- Kč, důchodci - 25,- Kč)

Další zajímavostí je místní kostelík – kostel sv. Kryštofa, postavený přibližně v roce 1683 tesařem Šnáblem a jeho pomocníkem. Tato stavba je zajímavá tím, že je to v podstatě taková velká dřevěná chalupa s břidlicovou střechou, uvnitř s krásnou lidovou výzdobou - 17 obdélnými výjevy z Nového zákona z roku 1760. Zajímavé je, že zvonice stojí samostatně.

V posledních letech je ale Kryštofovo Údolí známé hlavně díky orloji, který vznikl ze staré trafostanice. Autorem myšlenky orloje je Martin Chaloupka, figury vytvořil liberecký výtvarník a řezbář Václav Plechatý a autorem pohybových mechanik je Jiří Otmar a kovářské prvky jsou dílem uměleckého kováře Jana Nikendaye. Na úplném dokončení Orloje se stále pracuje.

Za zmínku stojí i 198 m dlouhý železniční viadukt, který je v nejvyšší části 30 m vysoký. Délka oblouku je 127 metrů, celý viadukt má 10 opěrných sloupů. Do Kryštofova Údolí se tak dostanete nejen linkovým autobusem z Liberce, ale i vlakem. Nejen orloj a betlémy, ale i krásná krajina lákají k návštěvě. Doporučit mohu především v barevných slunečných podzimních dnech.

50°27'44.601"N, 14°33'20.180"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2024 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]