Starorožmitálský kostel vznikl pravděpodobně v první čtvrtině 13. století, což dokazují gotické portály, objevené při opravách v 70 letech 20. století. Byl postaven ve tvaru kříže, měl samostatnou zvonici, boční gotický vchod, obehnán byl hradbami s dvěma branami. Uzavřený areál doplňoval rozrůstající se hřbitov, později vznikla kostnice a fara. Barokní podobu dostal v 18. století. K chrámové lodi přibyla věž s cibulkovitou šindelovou bání. Od roku 1989 zde proběhla řada velkých změn. Díky nemalé státní investici se podařil opravit mobiliář a zvláště nákladná byla rekonstrukce varhan. Za přispění města proběhla výměna oken, oprava střech a vnějších omítek kostela, fary a kaplanky.
Chloubou a skvostem kostela jsou bezpochyby historické varhany. Jsou dílem Martina Palečka z Netolic a pořízeny byly díky úsilí faráře Antonína Platnýře v roce 1750. Jedná se o barokní dvoumanuálové varhany, jejichž více než 700 píšťal je soustředěno v krásné pozdně barokní skříni. Jsou známé také jako Rybovy varhany, jelikož na nich v letech 1788-1815 hrával. Kostel Povýšení sv. Kříže se stal roku 1796 prvním svědkem historické události. Jakub Jan Ryba v jeho zdech poprvé provedl svoji Českou mši vánoční.
Po celý rok lákají tóny stovky návštěvníků k poslechu skladby J. J. Ryby. Oblíbená štědrovečerní mše je spojená se slavným a jedinečným provedením České mše vánoční "Hej mistře... ". Zastavit se můžete u hrobu skladatele, který sem byl přenesen z bývalého morového hřbitova, kde byl pochován jako sebevrah.