Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Katedrála jakoby symbolizovala celé dějiny českého národa. Již na úsvitu českých dějin, za prvních přemyslovců, zde stála románská rotunda.

Ta byla vbrzku změněna na první románskou baziliku a ta vzápětí rozšířena na druhou. Již do té první nechal kající se Boleslav I. po vraždě svého staršího bratra sv. Václava přenést jeho tělo, čímž z něj učinil prvního českého světce, a Svatováclavská kaple nezměnila svou polohu dodnes, ani v katedrále gotické, jejíž západní část postavil Petr Parléř.

V rozvichřených dobách husitství, utrakvismu a následující rekatolizace Čech po Bílé hoře stavba katedrály nijak zvlášť nepostupovala. Až v polovině 19. stol. tehdejší pražský arcibiskup Bedřich Schwarzenberg založil Spolek pro dostavbu chrámu svatého Víta, který – nesen vlnou národního a obrozeneckého nadšení – brzy shromáždil nemalé prostředky, které vedly k dostavbě katedrály pod vedením arch. Mockera a k jejímu slavnostnímu vysvěcení v roce 1929. Mimochodem z prostředků spolku se katedrála udržoval až hluboko do 50. let.

Průvodců katedrálou existují desítky. Vezměte si nějaký projděte si katedrálu krok za krokem. Dozvíte se mnohé, co jste o českých dějinách ani netušili, a stanete v úžasu, kdo všechno je v katedrále pohřben.

, 6.05.2011 V lokalitě Praha a kategorii Kostely |
50°5'26.596"N, 14°23'59.352"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:





Fotka:

 
 
 

© 2024 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]