Zmíním se o novodobých dějinách zámku, které jsou jistě atraktivnější. Roku 1917 zde získal místo Karel Čapek jako vychovatel u rodiny hraběte Lažanského. Byl tehdy čerstvě vystudovaný doktor filozofie a našel tu práci. Svá slavná díla ho teprve čekala. Byl izolován od svých přátel a debat v kavárnách, což se projevilo v jeho dílech. Poznával a pozoroval život na zámku a v podzámčí. Debatoval s panem hrabětem o převratné době, kdy se rodil vznik samostatného českého státu. Po pětiměsíčním pobytu se vrátil zpátky do Prahy.
S hrabětem Lažanským se osobně nestýkal, ale prý si dopisovali. Jisté je, že Čapek na něho nezapomněl, což potvrzují i články v Lidových novinách jako je Starý hrabě a Starý vlastenec. Čapkův pobyt se promítl také do románu Krakatit, divadelní hry Věc Makropulos a povídek Modrá chryzantéma a Na zámku. Historky o Čapkovi se můžete dozvědět přímo z úst nynějšího zámeckého pána Vladimíra Lažanského. V interiérech zámku je stálá Čapkova expozice.
Příjemný je zámecký park a pivovar, kde se vaří kvasnicové pivo Prokop. Varna je umístěna přímo v restauraci, což dodává domáckou a pohodovou atmosféru. O zdejší chuť piva se stará sládek, který je mistrem na slovo vzatým. Kvalita moku je srovnatelná s velkými pivovary. S ubytováním není žádný problém, po zlatavém moku si můžete odpočinout a pokračovat až další den.