Chlum Svaté Máří

Nad zalesněným údolím řeky Ohře se tyčí věže kostela, který je součástí probošství řádu křižovníků.

Obec Chlum Svaté Máří se nachází na rozhraní Chebské a Sokolovské pánve nedaleko řeky Ohře, 8 km západně od Sokolova. Na počátku poutní tradice i celého založení obce Chlum Svaté Máří stojí milostná soška Panny Marie. Na přelomu 13. a 14. století ji nalezl sokolovský řezník uloženou v lískovém keři.

Na místě postavil jednoduchou stříšku, kterou později nahradila kaplička. Počet poutníků rostl, ovšem stejným tempem přibývalo lapků, kteří přepadávali zbožný lid v hlubokých lesích. Ochrany se ujal rytíř Jindřich z Reissegrünu, který na místo přizval dva křížovnické kněze.

V 15. století byla kaple nahrazena jednolodním kostelem, který se po husitských válkách rozrostl na dvoulodí. Roku 1620 zasáhla Chlum vlna protihabsburského povstání. Po Bílé hoře byl postupně budován nový poutní a klášterní komplex, kdy přibyly barokní věže a kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Marie Magdaleny byl vysvěcen. Roku 1687 byl kostel povýšen na proboštství řádu křížovníků.

Hlavní poutě: nejbližší sobota k 8. 5. (Panny Marie Prostřednice všech milostí), Seslání Ducha sv., Nanebevzetí Panny Marie.

, 21.12.2009 V lokalitě Západočeské lázně a kategorii Kláštery | Kostely | Poutní místa |
50°8'59.942"N, 12°32'6.205"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2023 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]