Zelená hora ve Žďáru nad Sázavou

Severní okraj města Žďár nad Sázavou je plný staveb od světoznámého stavitele J. B. Santiniho. Na kopci Zelená hora drží stráž nejvýznamnější z těchto skvostů - poutní kostel svatého Jana Nepomuckého.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého nechal postavit cisterciácký opat Václav Vejmluva v letech 1720 - 1722. Výstavba kostela předběhla Janovo svatořečení o sedm let. Opat přišel do Žďáru z kláštera při Nepomuku, kde už se v té době nepochybovalo o Janově svatosti, a tak si tuto úctu přinesl s sebou. Stavbu svěřil do rukou významného architekta B. Santiniho.

Tento mistr slohu zvaného barokní gotika se úkolu zhostil ve velkém stylu. Jeho rukopis je nepřehlédnutelný, stejně je tomu u mnoha dalších staveb v blízkém okolí. Půdorys kostela má tvar pěticípé hvězdy, která symbolizuje pět hvězd kolem světcovy hlavy. V hlavním oltáři je uložená jazyková kůstka svatého Jana z Nepomuku. Interiér kostela je zkonstruován tak, že zde nenajdeme jediný tmavý kout a obdivuhodnou atmosféru dotváří výška a vzdušnost stavby. Chrám obklopuje ambit s poutními kaplemi.

Zelená hora se dočkala uznání zapsáním do seznamu UNESCO roku 1994. Od té doby se pracuje na postupných rekonstrukcích areálu, roku 2008 byla dokončena oprava interiéru. Okolí areálu bylo též nedávno odlesněno.V letní sezóně je areál otevřen od 9 do 17 hod, kromě pondělí.

, 18.07.2010 V lokalitě Vyso?ina a kategorii Poutn msta |
49°34'48.803"N, 15°56'30.656"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2019 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]