Kašperk

Malebný hrad v šumavských kopcích z doby Karla IV. nabízí několik stálých expozic a krásný zážitek. Jde o nejvýše položený hrad v Čechách.

Od 2. poloviny 16. století Kašperk značně chátral až jej jako zpustlý v roce 1617 od krále Matyáše odkoupilo město Kašperské Hory. V kupní smlouvě se uvádí Kašperk již jako pustý. Když po třicetileté válce nařídila vídeňská vláda zbořit všechny pevné hrady v Čechách, aby se eventuálně nestaly v příští válce opěrnými body nepřítele, nebyl naštěstí tento příkaz na Kašperku proveden.

Expozice: Dějiny a stavební vývoj hradu, sochařství a malířství doby Karla IV. a Václava IV., těžba zlata v oblasti Kašperských Hor a archeologické nálezy z Kašperku z okolí.

Zajímavosti: Kašperk je nejvýše položený hrad v Čechách (886 m nad mořem). Neměl vlastní studnu.

Výsledný dojem z návštěv hradu: výborný.

Malebný hrad v krásném prostředí šumavských kopců. Výborná péče o návštěvníky, dost místa na nádvoří pro pobíhající děti. Hradní expozice se týká především doby krále Karla IV., zlaté stezky a dále šlechtických rodů, které z Kašperku ovládaly široké okolí. Hradní průvodkyně, která nás v hradě provázela, se neobyčejně dobře orientovala v českých dějinách a to včetně zcela okrajových záležitostí. Nakonec přiznala, že v Praze studuje historii. To by člověk v odlehlém hraničním hradě nečekal, ale podobně milých překvapení nabídl Kašperk více. A ty již nebudu prozrazovat.

, 25.04.2009 V lokalitě umava a kategorii Na kole | Hrady |
49°9'57.632"N, 13°33'48.478"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2018 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]