Od 2. poloviny 16. století Kašperk značně chátral až jej jako zpustlý v roce 1617 od krále Matyáše odkoupilo město Kašperské Hory. V kupní smlouvě se uvádí Kašperk již jako pustý. Když po třicetileté válce nařídila vídeňská vláda zbořit všechny pevné hrady v Čechách, aby se eventuálně nestaly v příští válce opěrnými body nepřítele, nebyl naštěstí tento příkaz na Kašperku proveden.
Expozice: Dějiny a stavební vývoj hradu, sochařství a malířství doby Karla IV. a Václava IV., těžba zlata v oblasti Kašperských Hor a archeologické nálezy z Kašperku z okolí.
Zajímavosti: Kašperk je nejvýše položený hrad v Čechách (886 m nad mořem). Neměl vlastní studnu.
Výsledný dojem z návštěv hradu: výborný.
Malebný hrad v krásném prostředí šumavských kopců. Výborná péče o návštěvníky, dost místa na nádvoří pro pobíhající děti. Hradní expozice se týká především doby krále Karla IV., zlaté stezky a dále šlechtických rodů, které z Kašperku ovládaly široké okolí. Hradní průvodkyně, která nás v hradě provázela, se neobyčejně dobře orientovala v českých dějinách a to včetně zcela okrajových záležitostí. Nakonec přiznala, že v Praze studuje historii. To by člověk v odlehlém hraničním hradě nečekal, ale podobně milých překvapení nabídl Kašperk více. A ty již nebudu prozrazovat.