Horský Vimperk

Dominantou města Vimperk je zámek, jehož součástí je i původní raně gotický hrad.

z

Již v roce 1195 stálo na vysokém kopci strážní místo na ochranu Zlaté stezky. To bylo nahrazeno po polovině 13. století raně gotickým hradem. Tento hrad byl pravděpodobně vystavěn zvíkovským purkrabím Purkartem z Janovic. Roku 1378 se stal Vimperk královským majetkem. Václav IV. hrad postoupil Kaplířům ze Sulevic. Dalšími majiteli byli Malovcové z Malovic a Rožmberkové.

Za Rožmberků se objekt renesančně upravil a rozšířil. Roku 1619 hrad vypálilo stavovské vojsko. Jáchym Novohradský nechal hrad opravit a doplnil ho o nové zámecké křídlo. Kvůli dluhům o panství přišel a to přešlo do majetku Eggenberků. Po jejich vymření přešlo do rukou Schwanzenberků. Zámek se skládá z Horního zámku, původního hradu a Dolního zámku. Dále zde můžeme spatřit předsunutou pevnost zvanou Haselburg, která vznikla roku 1497 jako reakce na rychlý vývoj palných zbraní.

Dnes se v zámku nachází Muzeum Správy Národního parku a CHKO Šumava s expozicí zaměřenou na přírodu a na dějiny města. Tato oblast je plná technických památek a známá výrobou skla.

, 20.06.2009 V lokalitě Šumava a kategorii Náměstí | Hrady | Zámky |
49°3'56.768"N, 13°47'0.164"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2024 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]