Hrad Šternberk

Město Šternberk, které se nachází na úpatí Nízkého Jeseníku, překvapí svým zachovalým hradem a historickou atmosférou v podhradí.

Hrad trůnící nad šternberským historickým centrem se nachází v příjemné společnosti překrásného kostela Zvěstování Páně a bývalého augustiniánského kláštera.

Původně obranné sídlo bylo založeno v polovině 13. století příslušníkem starého českého šlechtického rodu Zdeslavem z Chlumce a ze Šternberka. Díky četným úpravám, kterých za své historie dostál, získal hrad svou nevšední členitou podobu a slohově bohatou výzdobu. Kapli pocházející ze 70. let 14.století nechal postavit biskup a vlivný diplomat Albert II. ze Šternberka. Stylově odráží tendence, které tehdy vládly na dvoře Karla IV. V 16. století byla pod velením rodu Berků z Lipé a Dubé provedena rekonstrukce v renesančním slohu a hrad byl rozšířen o nové křídlo s unikátními hráňovými klenbami . Někdejší středověký hrad dnes můžete vidět v podobě, kterou mu vtiskly úpravy Karla Gandolpha Kaysera na konci 19. století. Tento vídeňský architekt dal starobylým zdem nádech romantického historismu a vybavení z této doby udělalo z hradu moderní rezidenci.

Pohostinnou atmosféru na hradě si můžete dopřát i na jedné z bílých laviček v zámeckém parku, který byl založen v letech 1907-09 podle návrhu zahradníka Alberta Esche.

Provozní doba hradu

Duben- víkendy a svátky: 9-16 hod.
Květen - září, mimo pondělí: 9-17 hod.
Říjen- víkendy a svátky: 9-16 hod.

Otevírací doba v parku

Denně mimo pondělí
Duben - říjen: 9-17 hod.
Květen - září: 9-19 hod.

, 10.01.2010 V lokalitě Střední Morava a kategorii Hrady |
49°43'59.084"N, 17°18'5.296"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2023 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]