Nižbor - centrum keltské kultury

Obec obklopená kopcovitou krajinou Křivoklátska se nachází severozápadně od Berouna. Její ozdobou je objekt zámku s kostelem Povýšení sv.Kříže, který se panoramaticky tyčí nad řekou Berounkou.

Historie zámku sahá do 13.století, kdy nechal pravděpodobně Přemysl Otakar II. postavit hrad Miesenburg, což znamená „Hrad nad Mží“. Jméno hradu se postupem času komolilo až do označení Nižbor a řeka byla přejmenována na Berounku. Komplex se formoval rozsáhlou přestavbou na renesanční zámek (po roce 1601), kdy byly zasypány hluboké příkopy a budova byla zvednuta o jedno patro. Barokní úpravou v 18.století dostal svou dnešní podobu. Po skončení éry socialismu se objekt ocitl ve zbědovaném stavu. Tehdy si zámek vzala na starost obec a postupně jej opravuje. V již zrekonstruovaných prostorách se nachází centrum keltské kultury. Hned na protějším kopci totiž stávalo starověké keltské oppidum, které se stalo pro úspěšné výsledky archeologického průzkumu světoznámým.

Z návrší od zámku je krásný pohled na okolní lesy a na řeku, jejíž břeh je upraven pro rekreační účely.

Samotná obec vznikla mnohem později než hrad. Základem pro ni bylo vybudování železné huti. Vesnička Nová Huť pod Nižborem se tak až roku 1946 přejmenovala na Nižbor. Důležitým mezníkem v historii obce je rok 1903, kdy byla postavena sklárna Rücklových, jejíž výrobnu je dnes možné s průvodcem navštívit.

, 11.11.2009 V lokalitě Střední Čechy - západ a kategorii Kopce | Kostely | Na kole | Zámky |
49°59'59.262"N, 13°59'59.438"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:





Fotka:

 
 
 

© 2024 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]