Botanicus Ostrá

Když si zajedete na hezký jednodenní výlet do obce Ostrá, 4 km od Lysé nad Labem, skočíte rázem proti proudu času o celá staletí.

V Ostré má historické centrum a zahrady firma Botanicus. Takže nejprve vás doslova vcucne historická vesnice, která až na příjemnou úpravnost a čistotu, na kterou se v dávných stoletích příliš nedbalo, vypadá opravdu jak někde z doby před šesti sty lety (o čemž svědčí i to, že jedinou kamennou stavbou v obci je kostel). Najdete tu všechna stará a dnes zapomenutá řemesla, jako je ruční výroba papíru, svíček, mýdla, špagátů, zdobení perníčků, broušení drahých kamenů, drátenictví, kamenictví, rýžování zlata, a také si je všechna můžete za pár drobných zkusit. Když vám vyhládne, čeká na vás středověká „hodovna“ a budete-li mít trochu štěstí, bude i kousek divadla či jiného vystoupení. Kdyby vás pak některý potomek rozčiloval v parném odpoledni už přespříliš, můžete na něm vyzkoušet místní mučírnu.

Malý tip na závěr: přijedete-li na některou slavnost, které jsou pravidelně avizovány na webu Botanicu, pak je ukázek řemesel (ale bohužel i návštěvníků) více.

To hlavní vás ale teprve čeká: překrásné rozlehlé zahrady, rozdělené na hospodářské, klášterní (s bylinkami), orientální a další. Najdete zde i nejedno bludiště. Celé zahrady krásně voní a cítíte se v nich – inu jako v ráji. Zahrady se proměňují po celý rak, takže je Botanicus v Ostré oblíbeným cílem opakovaných výprav.

Na odchodu pak nemiňte malý obchůdek, kde se dá krásných věcí koupit spíše více než méně.

50°10'44.800"N, 14°53'47.306"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2023 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]