Kyvadlo na Letné – Stalinův pomník

Když udeřily mrazy komunistického režimu, vyrostl na Letné obludný Stalinův památník nazývaný lidové fronta na maso (pokud jste jej někdy viděli na fotce z boku, víte proč). Naštěstí neměl dlouhého trvání a pod jeho odstřelu zbyla na vrcholu pěkná plošinka a k ní prostorné schodiště z nábřeží.

Hrana Letenské pláně proti Pařížské ulici, proražené židovským ghettem při jeho asanaci začátkem 20. stol. (původně měla být protažena i na druhou stranu až na Václavské náměstí), vždy lákala k nějakému architektonickému ztvárnění. Není divu, když je vidět až ze Staroměstského náměstí. První plány sahají do meziválečné první republiky, kdy byl plánován průkop skrze svah v ose mostu (pokračování Pařížské ulice), protože na Letné měla stát nová vládní čtvrť, aby se vládní úřady vystěhovaly z už tenkrát přeplněného Starého Města a Malé Strany (jsou tam z velké části dodnes). Z tohoto plánu nám zbyla jen budova ministerstva vnitra na Letné, zvaná kachlíkárna.

Doba po roce 1990 si s místem evidentně moc nevěděla rady. Mohutné podzemní prostory byly nejprve využívány jako klub a vysílalo odtamtud pozdější Rádio 1. V rámci všeobecné výstavy zde v roce 1991 bylo instalováno ohromné kyvadlo, metronom, který se někdy kývá jindy ne. V současné době se v železobetonových prostorách pod bývalým pomníkem plánuje obrovské oceanárium. Uvidíme, jestli se podaří zlomit jakoby prokletí, které leží na této části Letné v tom, že jakoby neví, jakým urbanistickým a architektonickým směrem se má vydat. Dalším milníkem tohoto „prokletí“ jsou nedávné osudy plánované Kaplického národní knihovny, slavného blobu.

, 9.05.2011 V lokalitě Praha a kategorii Technick pamtky | Vojensk |
50°5'41.039"N, 14°24'57.401"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2019 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]