Kozlov

Vesnička ležící mezi Českou Třebovou a Litomyšlí je obklopena pastvinami a lesy. Není divu, že zde čerpal energii a inspiraci pro svá díla i Max Švabinský.

Na první pohled nenápadná chaloupka pod Kozlovským kopcem se stala pro tohoto významného umělce společnicí v jeho mimořádně plodných chvílích. Přijíždí sem od roku 1895 jako nápadník dcery majitele chalupy Rudolfa Vejrycha-Ely. Situace se vyvinula podle očekávání a Švabinský se ve vesničce usadil. Část života strávená mezi loukami po boku jeho první ženy je označována jako umělcovo „kozlovské období“. Díla náležící k této etapě malířovy tvorby jsou prý také nejkrásnější. Patří k nim i známý obraz Chudý kraj (1990). I samotná chaloupka byla vyznamenána rukou Švabinského. Její štít je ozdoben výjevem svatého Václava, kterak přijímá dary.

Stavení je dnes kulturní památkou patřící městu Česká Třebová a můžete zde navštívit stálou expozici přibližující osudy rodiny Vejrychů a Švabinských.

Krásných míst je okolo Kozlova nesčetně, prohlédnout si je můžete z rozhledny nad vesnicí a poté zakusit horalskou pohostinnost na chatě nesoucí jméno umělce, který na tomto místě nechal kus ze sebe.

, 4.02.2010 V lokalitě Orlick hory a Podorlicko a kategorii Vesnice |
49°52'53.105"N, 16°24'47.862"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2019 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]