Zvůle

Krásná a tajuplná krajina České Kanady nabízí nespočet zajímavých výletů na neuvěřitelně malé ploše. V České Kanadě se opravdu cítíte jako v samotném srdci přírody.

Zvůle je malá chatová osada ležící asi 6 km od obce Kunžak. Dominantou je stejnojmenný rybník z 16. století, o rozloze 10 hektarů, který je obklopen krásnými lesy. Přímo u rybníka se nachází velký autokemp, který je v provozu od začátku června do konce září. Mezi chatami stojí krásný téměř 500 let starý buk, kousek od něj stojí u silnice malá kaplička z roku 1904, která je vzácnou památkou Jindřichohradecka. Na přilehlých loukách je několik dětských letních táborů. V okolí jsou krásné louky a především lesy plné velkých balvanů tzv. čertovy kameny, které tvoří zajímavé útvary. Tyto balvany jsou i na krajích rybníka a na jeho dně, takže místo na pláži můžete ležet na nich nebo z nich skákat do vody. V některých kamenech jsou vyhloubeny misky, některé kameny jsou na sobě zvláštně poskládány a jejich účel opřádá řada příběhů a teorií.

Půjdete-li ze Zvůle směrem na Kunžak, můžete se jít podívat na Vysoký kámen (zvaný též Velký kámen nebo Markův kámen). Ve výšce 738 m n. m. je nejvyšším bodem v okrese Jindřichův Hradec. Vrch se zajímavě rozloženými kameny. V 16. století zde vedla hranice tří diecézí – pražské, olomoucké a pasovské a byl zde zřízen triangulační bod.

Pěkný výlet si také můžete udělat skrz les například do vesničky Terezín, kterou prochází hlavní evropské rozvodí. Jeden z místních domů má stodolu postavenou přímo na velkém balvanu. Tento dům je zvláštní také tím, že z každé strany jeho střechy teče voda do jiného moře.

Zvůle je ideálním místem na letní rekreaci. Krásná krajina České Kanady, která nabízí řadu možností na další výlety.

, 9.02.2010 V lokalitě Jižní Čechy a kategorii Osady |
49°5'49.832"N, 15°14'14.629"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2022 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]