Poutní místo Lomec

Jedinečný centrální kostel Jména Panny Marie v Lomci nemůže ujít žádnému poutníku. Spolu s krásnou krajinou láká k návštěvě.

Poutní místo Lomec leží uprostřed lesů Šumavského podhůří, 4 km severně od Netolic, 5 km jižně od Vodňan.

O postavení jedinečného centrálního kostela Jména Panny Marie se zasloužil rod belgického generála. Ten získal panství za zásluhy od císaře Ferdinanda II. Jeho vnuk dal na moři slib, že jestli přežije krutou bouři, nechá na panství postavit mariánskou svatyni s milostnou sošku Panny Marie Foyenské. Tento slib zrealizoval až jeho syn, který dal položit roku 1692 základní kámen pozoruhodné stavbě. Kostel se ihned po dostavbě stal vyhledávaným poutním místem, a proto se přímo na Lomci založilo kaplanské místo. Roku 1786 byla povýšena místní lokalie na farnost, na které se později usídlila Kongregace Šedých sester sv. Františka.

V tomto areálu je také přestavěný lovecký zámeček. Stavba kostela má centrální půdorys se segmentovanými výdutěmi do čtyř stran. Střecha je řešena prolamovanou bání s lucernou. Vnitřek stavby je zaklenut kopulí s mariánskými výjevy. V centru stavby sídlí baldachýnový oltář nad nímž visí zasklený svatostánek nesen čtyřmi sloupy. Celý komplex je zasazen do malebné lesní krajiny.

Hlavní pouť: neděle 8. 9.

, 24.09.2009 V lokalitě Jin ?echy a kategorii Kostely | Poutn msta |
49°5'40.794"N, 14°10'58.822"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2020 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]