Kulturní a literární Sobotka

Městečko s výraznou kulturně-literární tradicí leží mezi Mladou Boleslaví a Jičínem. Tvoří tak jižní bránu do Českého ráje.

Městská privilegia byla Sobotce udělena v roce 1498. Zasloužil se o to jeden z nejbohatších českých šlechticů Jan ze Šelmberka, který zde chtěl mít své reprezentační město. Z této doby nejspíš pochází čtvercové náměstí, kde kdysi stávaly dřevěné patrové domy s podloubím. Snad již od konce 16. století byly přestavovány na domy kamenné, pravděpodobně inspirované stavbou chrámu sv. Máří Magdalény v pozdně gotickém stylu. Tento původně farní kostel ze 14.století má mimořádné pozdně barokní vybavení interiéru, z dílny sochařů Jelínků z Kosmonos. Z 16. století pochází náhrobky tří lobkovických dětí na stěně presbytáře. Sloužily jako inspirace pro Otto Guttfreunda při tvorbě sousoší Babička s vnoučaty, stojícího v Ratibořicích.

Několik požárů dále měnilo vzhled města a hlavně náměstí. V současné době jsou domy na jižní a východní straně opatřené podloubím, místy s dochovanými barokními a renesančními prvky. Na náměstí stojí i rodný dům spisovatele Fráni Šrámka. Na jeho počest se zde každoročně koná festival českého jazyka, řeči a literatury - Šrámkova Sobotka.

, 23.11.2009 V lokalitě ?esk rj a kategorii M?ste?ko |
50°28'3.896"N, 15°10'30.133"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2019 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]