Mariánské poutní místo Filipov

Nejmladší a nejznámější mariánské poutní místo v litoměřické diecézi koresponduje s krásnou přírodou severních Čech. Zázrak, který se zde stal, je srovnatelný s příběhem z francouzských Lurd.

Obec Filipov, německy Philippsdorf, leží na hranicích s Německem ve východní části Šluknovského výběžku.

Mariánské poutní místo zasazené do překrásné přírody se těší od počátku velké oblibě. Známý příběh Magdaleny Kade dal podnět ke stavbě honosného novorománského chrámu. Magdalena byla nemocná dívka trpící zápalem plic, pohrudnice a mozkových blan v domku číslo 63. Celých deset let trpěla v zapůjčeném lůžku, její stav se horšil a rodina čekala na hodinu, kdy nemocná odevzdá svou duši Pánu. Zázrak se stal 13. ledna 1866. Magdaleně se k ránu zjevila Panna Maria a přislíbila jí uzdravení památnými slovy: "Mé dítě, od této chvíle budeš zdráva." Rány se zacelily a Magdalena vstala po několika dnech zdravá.

Po dlouhém ověřovacím procesu byl domek č. 63 přestavěn na kapli, ke které později přibyl kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů povýšený na baziliku minor. Po dalších 40 let života se uzdravená starala o nemocné. V kapli je vystavená soška Panny Marie z bílého mramoru. Památnou událostí se stalo korunování sošky kardinálem Tomáškem, neboť korunu k této příležitosti posvětil papež Jan Pavel II. Na zemi pod sklem si můžeme všimnout zasklené podlahy, na které se Panna Maria zjevila. Celý objekt je zrekonstruován a je hojně navštěvován.

Mše se slouží v neděli od 10:30 česko-německy.

Hlavní pouť se slaví 13. ledna ve 4 hodiny ráno.

, 1.07.2010 V lokalitě ?esk vcarsko a kategorii Poutn msta | Kostely | Na kole |
50°58'42.139"N, 14°35'52.174"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2019 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]