Bořeň

Monumentální vrchol Bořeň v Českém středohoří o kterém se říká, že vypadá jako spící lev. Tak pšššt, ať jej nevzbudíte.

Skalnatý vrch Bořeň překvapí především svou impozantností v krajině Českého středohoří. Na první pohled máte spíše dojem, že se nacházíte v úplně jiné části světa. I přestože je celé středohoří plné špičatých kopců, tento vás jistě zarazí svou exotičností a monumentálností. Okamžitě jak jej spatříte vás popadne neodolatelná touha vystoupit na jeho vrchol a rozhlédnout se do okolí. Samotný vrchol místy ční až 300 m nad okolní krajinu a nejlépe se k němu dostanete z turistické chaty pod Bořní. K té se dostanete autem z dálnice směrem z Mostu do Bíliny, kde je malé špinavé odpočívadlo. Nenechte se zmást a na jeho konci jeďte autem do kopce serpentinami až k chatě. Odtud pak po značené zelené cestě až na vrchol. Těšit se můžete na úžasné panorama českého středohoří a malebné krajiny pod vámi. Dokonce ani několik tepelných elektráren a uhelné pánve tento výhled nemohou zkazit.

Samotný vrchol je tvořen mohutnou znělcovou skálou, která byla vytlačena sopečnou činností v třetihorách. Tento výtlak byl pak erozí opracován do současného tvaru, který občas někdo přirovnává ke spícímu lvu. Zda je tomu opravdu tak, ale musíte posoudit sami. Že byste lva vzbudili se bát nemusíte, ale pamatujte, že celý vrchol je přírodní rezervací a hlučným chováním byste mohli vzbudit například výra velkého, ropuchu zelenou, nebo užovku hladkou. Kolem vrcholu vede naučná stezka, na které se dozvíte o obyvatelích a historii vrcholu.

Pro své dlouhé spárovité skály je Bořeň častým cílem horolezců, ale i pokud neholdujete závratným výškám stojí za to udělat si na její návštěvu alespoň půl dne čas.

, 30.05.2011 V lokalitě ?esk St?edoho? a atecko a kategorii Kopce | Nau?n stezky | Rezervace | Skly |
50°31'39.342"N, 13°45'46.198"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2020 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]