Krásné Spálené Poříčí

V obci Spálené Poříčí se nachází novogotický zámek, který je chloubou města. Dnes v jeho prostorách můžeme zaslechnout zvonění, které začíná a končí v celou hodinu.

Území pod úpatím Brd kolonizovali příslušníci rozvětveného rodu Buziců. První písemná zmínka o tehdejším Poříčí pochází z roku 1239. Švamberkové, kteří ves získali ji přestavěli na městečko s tvrzí. Potom se zde vystřídala řada majitelů. Většinou o sídlo nejevili zájem a tak tvrz zpustla. Až roku 1617 ji Adam starší Vratislav z Mitrovic přestavěl na trojkřídlý renesanční zámek. O tři roky později bylo Poříčí vypáleno od císařského vojska. Od těchto dramatických dob se začal užívat přídomek Spálené Poříčí.

Roku 1680 bylo přistavěno čtvrté zámecké křídlo. Od roku 1749-1945 patřilo zdejší panství pražské kapitule u sv. Víta. Dnes v zámku sídlí církevní střední odborná škola. V prostorách zámku je umístěna stálá expozice s názvem - Život na vesnici na počátku minulého století. K zámku přiléhá nevelký park, kde můžeme najít vzácný kultivar zeravu západního.

, 12.06.2009 V lokalitě Plze?sko a kategorii Na kole | Nm?st | Zmky |
49°36'46.163"N, 13°36'25.495"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2019 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]